V Biju si uvědomujeme význam šperků nad rámec jejich estetického půvabu. Každý kousek představuje vzpomínky, city a špetku elegance. Abychom zachovali jejich krásu, zde jsou tipy pro péči o vaše šperky.
Tipy pro péči o chirurgickou ocel
- Chirurgická ocel je materiál, který zaručuje tvrdost, stálou barvu, dobrou cenu a je vhodný pro alergiky.
- Čištění a údržba šperků z chirurgické oceli je velmi jednoduchá. Postačí voda a mycí prostředek, například mýdlo. Šperk jednoduše jemně omyjeme a osušíme do sucha. Zvýšené pozornosti dbejte při mytí nebo údržbě šperků, ve kterých jsou zasazeny kameny. Zejména zirkony, většinou jsou totiž tyto kameny do šperku vlepeny a voda by je mohla uvolnit. V tomto případě použijte pouze mokrý hadřík s trochou vhodného mycího prostředku. Šperky po umytí vždy jemně vysušíme do sucha.
- Dále upozorňujeme, že pro šperky se zirkony není vhodná jakákoliv koupel či manipulace ve vodě! Kámen by se mohl uvolnit a tím by se šperk znehodnotil.
- Reklamace chirurgické oceli musí být uplatněna během záruční doby a bez zbytečného odkladu, a to hned po zjištění závady. Prohloubení vady a případné další poškození je důvodem k odmítnutí reklamace, neboť záruka se vztahuje na vady, které vznikly v průběhu záruční doby prokazatelnou chybou výroby, popřípadě technologického postupu (tyto vady se zpravidla projeví již při krátkodobém užívání).
Tipy pro péči o rhódiované pozlacené šperky
- Pozlacení = jedná se o nanesení vrstvy zlata na povrch jiného materiálu (nejčastěji chirurgické oceli a stříbra).
- Péče o pozlacené šperky je podobná, jako péče o zlaté šperky. Pokud šperk disponuje povrchovou úpravou, přebírá její vlastnosti. Pozlacené šperky jsou tedy stejně odolné jako zlato, je však důležité, aby se jejich povrchová vrstva nepoškodila.
- Zvýšené pozornosti dbejte při mytí nebo údržbě šperků, ve kterých jsou zasazeny kameny. Zejména zirkony, většinou jsou totiž tyto kameny do šperku vlepeny a voda by je mohla uvolnit. Zvláštní pozornosti věnujte zlaceným prstýnkům, chraňte je před nešetrným a nepřiměřeným zacházením - mechanickým, chemickým i tepelným působením (jako jsou čistící prostředky, sladká voda, slaná voda, kontakt s ostrými předměty atd..).
- Také prstýnky chraňte před otěrem povrchové úpravy, jestliže se povrchová vrstva poškodí (ošoupání pozlacené vrstvy), mohlo by dojít k následné oxidaci daného zboží.
- Pozlacené šperky můžete čistit přípravky, které jsou určeny pro údržbu zlatých šperků. Aby pozlacené šperky získali zpět svůj lesk, stačí šperky přeleštit bavlněným hadříkem. Značně znečištěný šperk raději zaneste klenotníkovi, který Vám daný šperk profesionálně vyčistí.
- Dále upozorňujeme, že pro šperky se zirkony není vhodná jakákoliv koupel či manipulace ve vodě! Kámen by se mohl uvolnit a tím by se šperk znehodnotil.
- Reklamace rhódiovaných pozlacených šperků musí být uplatněna během záruční doby a bez zbytečného odkladu, a to hned po zjištění závady. Prohloubení vady a případné další poškození je důvodem k odmítnutí reklamace, neboť záruka se vztahuje na vady, které vznikly v průběhu záruční doby prokazatelnou chybou výroby, popřípadě technologického postupu (tyto vady se zpravidla projeví již při krátkodobém užívání).
Tipy pro péči o bižuterii
- Aby Vaše bižuterie zůstala co nejdéle krásná, doporučujeme její pravidelnou údržbu, která sestává z dodržování následujících pravidel:
- bižuterii noste jen po nezbytně nutnou dobu
- užívejte bižuterii pouze na těch částech těla, pro které je určena
- po každém nošení otřete ty části šperku, který přichází do přímého kontaktu s kůží, jemným hadříkem navlhčeným mýdlovou vodou, slabým dezinfekčním či alkoholovým roztokem, případně lze také použít antibakteriální gelové přípravky určené na ošetření rukou; poté šperk jemně utřete do sucha. Nekovové a křehké části bižuterie (peří, textilie, kůže) čistěte pouze suchým způsobem (např. jemným kartáčkem či suchým hadříkem).
- bižuterii uchovávejte ve vhodném prostředí, tj. tam, kde není vystavena nadměrným teplotám či naopak mrazům, vlhku a vodě, prachu, chemikáliím a podobně (ve šperkovnici, v dárkových či jiných krabičkách a sáčcích)
- zabraňte mechanickému poškození bižuterie (zlomení, oděrkům, prasknutí, ohnutí a podobně)
- zamezte kontaktu bižuterie s kosmetickými přípravky (např. pleťovými a tělovými krémy, odličovadly apod.), parfémy a dekorativní kosmetikou (rtěnky, make-upy, laky na nehty apod.), vodou, potem a chemikáliemi.
Tipy pro péči o rhódiované pozlacené šperky
- Šperky uchovávejte v suchu (v sáčku či ve šperkovnici), zabráníte tak následné oxidaci daného šperku.
- Odkládejte zejména jemně provedené či rozměrné šperky před spaním (u lanek může snadno dojít k jejich zalomení).
- Vyhněte se užívání šperku při činnostech (domácí a jiné práce, sport), kde může dojít k jejich poškození (prsteny se mohou deformovat atd.) a také mohou být šperky v kontaktu s lidským potem (lidský pot je pro šperky velmi nepřátelský a také mohou šperky začít předčasnou oxidaci).
- Vyvarujte se nešetrným zacházením nebo nepřiměřeným mechanickým, chemickým či tepelným působením na výrobek (parfémy, lak na vlasy, chlor, mořská voda a jinými kosmetickými prostředky, které mohou poškodit povrch šperku či použité kameny.
- Šperky s lepenými zirkony nesmí přijít do styku s vodou (především slanou), jakákoliv manipulace ve vodě by mohla šperk znehodnotit (vypadnutí kamínku) a zahájit následnou oxidaci.
- Pro dosažení moderního designu u některých typů náušnic je použit systém zapínání vyžadující zvýšenou kontrolu jeho nastavení. Dbejte na správnou funkčnost a také jemnost při zapínání náušnic.
- U řetízku hadovitého typu se vyvarujte ostrého pohybu, mohlo by dojít k přelomení řetízku